WVI bouwt betaalbare huurwoningen
In de woonwijk Heulebrug in Knokke-Heist bouwt WVI op 24 kavels betaalbare, kwaliteitsvolle en duurzame huurwoningen. Die stellen we ter beschikking van het Betaalbaar Verhuurkantoor. Samen met het gemeentebestuur realiseren we zo een betaalbaar huursegment voor jonge gezinnen. Voor WVI is dat een nieuwe formule, die we – als de lokale woonmarkt daarvoor kansen biedt – ook elders willen aanbieden.
Voor de gemeente Knokke-Heist vormt betaalbaar wonen een grote uitdaging. Vooral jonge gezinnen hebben het moeilijk om in hun gemeente een betaalbare woning te vinden. Vergrijzing en ontgroening zijn het gevolg.
Jonge starters aantrekken
Toch doet het stadsbestuur er alles aan om mogelijkheden tot betaalbaar wonen te creëren. Het Sociaal Verhuurkantoor (SVK) in Knokke-Heist is erg actief en verhuurt een 200-tal vooral oudere woningen aan mensen die aan de inkomensvoorwaarden voldoen. Het SVK krijgt daarvoor subsidies van de Vlaamse overheid. Daarnaast heeft het stadsbestuur een Betaalbaar Verhuurkantoor (BVK) opgericht. Dat huurt – zonder subsidies – woningen en appartementen in op de private markt om ze door te verhuren tegen een aantrekkelijke prijs, die een stuk onder de private marktprijs ligt. Het BVK garandeert de eigenaar dat de huur stipt wordt betaald en ontzorgt hem maximaal, zowel administratief als technisch.
Met het BVK mikt Knokke-Heist vooral op de doelgroep van nestverlaters en jonge gezinnen uit Knokke-Heist zelf – starters op de woningmarkt, die te veel verdienen voor een sociale woning, maar te weinig om op de private markt te huren of te kopen. Door in te zetten op jonge gezinnen wil het gemeentestuur het sociale weefsel vergroenen. Ze krijgen de kans om betaalbaar te huren en in Knokke-Heist gedomicilieerd te blijven. Voor de meeste jonge starters zal huren bij het BVK een tussenstap zijn: naargelang hun financiële mogelijkheden en hun levenssituatie veranderen, kunnen ze in hun wooncarrière doorgroeien naar een koopwoning. Knokke-Heist wil hen daar trouwens bij helpen, door private ontwikkelaars op te leggen dat ze in elke project moeten zorgen voor een betaalbaar koopsegment.
Huurwoningen in Heulebrug
Samen met het gemeentebestuur heeft WVI mogelijkheden verkend om het betaalbare huursegment te verruimen. Uiteindelijk kozen we ervoor om samen te werken met het Betaalbaar Verhuurkantoor en in de woonwijk Heulebrug huurwoningen te realiseren. De tweede en laatste fase van Heulebrug omvatte 159 WVI-kavels voor eengezinswoningen. Daarvan zijn er 135 verkocht. Op de resterende 24 kavels bouwt WVI nu zelf betaalbare, kwaliteitsvolle en duurzame huurwoningen. Die stellen we ter beschikking van het BVK, die ze voor minstens 50 jaar zal inhuren – eigenlijk twee periodes van 25 jaar, zodat we de woningen na 25 jaar grondig kunnen renoveren. WVI blijft eigenaar van de gronden en de woningen. In het bedrijfsmodel dat we hebben ontwikkeld brengen we de waarde van de uitgeruste gronden niet in, maar wel alle bouwkosten, naast heffingen, verzekeringen en provisies voor de renovatie na 25 jaar. Het BVK zal de woningen verhuren tegen een huurprijs die lager ligt dan de prijzen op de lokale huurmarkt.
Duurzaam en kwaliteitsvol
Op 24 kavels bouwt WVI dus 24 compacte gezinswoningen met tuin, in twee rijen van 9 en 15 woningen, met twee, drie of vier slaapkamers. Via een wedstrijdformule hebben we het Gentse bureau Platform Architectuur als ontwerper aangesteld. Uiteraard wordt bij het ontwerp de typerende bouwstijl van Heulebrug gerespecteerd. We zetten ook in op duurzaamheid: elke woning krijgt een regenwaterput, de hellende daken krijgen onopvallende zonnepanelen en voor de verwarming wordt gebruikgemaakt van geothermische warmtepompen. We hebben de architecten ook gevraagd om in hun ontwerp de schaalvoordelen te maximaliseren. In een latere fase willen we dan een aannemer aantrekken die de schaalvoordelen optimaal kan benutten en de bouw op zo’n manier kan aanpakken dat de projectkosten beheersbaar blijven, zonder in te boeten op bouw technische of architecturale kwaliteit. De omgevingsvergunning wordt nog dit najaar verwacht, en vermoedelijk zullen medio 2024 de eerste werfkranen verrijzen.
Voor WVI is dit project een uitgelezen kans om een nieuw ontwikkelingsmodel – zelf huurwoningen bouwen – grondig te verkennen en in de vingers te krijgen.
Leertraject voor WVI
Voor WVI is dit project een uitgelezen kans om dit nieuwe ontwikkelingsmodel – zelf huurwoningen bouwen – grondig te verkennen en in de vingers te krijgen. In onze lange geschiedenis hebben we tot nog toe altijd betaalbare bouw kavels of koopwoningen gerealiseerd. Nu de beschikbare bouwgrond steeds chaarser wordt, zien we kansen om ons woonaanbod meer circulair te maken, door een deel van het aanbod te reserveren voor het huursegment. Gaandeweg willen we de nieuwe formule ook aanbieden in andere gemeenten. Die moeten dan in principe wel gelijkaardige demografische problemen hebben als Knokke -Heist en de private huurmarkt moet er even eens moeilijk toegankelijk zijn voor jonge starters. In de praktijk zal dat vooral voor stedelijke regio’s gelden. Voor de Stad Brugge zullen we alvast een 15-tal huur woningen realiseren, die we als eigenaar ook zelf zullen verhuren.